Strona główna · Artykuły · Wiadomości · Szukaj Sierpień 18 2019 02:35:51

Warszawski sen
wydarzenia szkolneCo roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Głogowie odbywają się wycieczki uczniów z fakultetów: WOS i historia. W tym roku panie: K. Zawadzka, K. Duziak i A. Król zorganizowały niezapomnianą wycieczkę do Warszawy, która odbyła się w dniach 7, 8, 9 listopada 2012 roku.
Pierwszego dnia największe wrażenie zrobiło na nas Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawy, wspaniały przewodnik oraz poruszający film spowodowały, że każdy z nas długo jeszcze przeżywał losy mieszkańców okupowanej Warszawy. Następnie pojechaliśmy do Sejmu, po którym oprowadzała nas głogowska posłanka pani Ewa Drozd. Podobnie jak w ubiegłym roku – trafiliśmy na obrady, których przebieg obserwowaliśmy z galerii dla publiczności. Pierwszego dnia zwiedziliśmy tez Giełdę Papierów Wartościowych oraz Stadion Narodowy. Pani przewodnik oprócz miejsc, które znamy z relacji telewizyjnych pozwoliła nam zobaczyć szatnie sportowców i miejsca, gdzie przebywały poszczególne reprezentacje podczas Euro 2012.
Program drugiego dnia był równie bogaty. Zwiedziliśmy letnią rezydencję Stanisława Augusta Poniatowskiego w Łazienkach (tam spotkaliśmy Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego), a potem dobrze bawiliśmy się w Centrum Nauki Kopernik. Wieczorem przeszliśmy na Plac Zamkowy, gdzie podziwialiśmy Zamek Królewski i kolumnę Zygmunta III. Nocną panoramę miasta podziwialiśmy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Po ciężkim dniu był także czas na odpoczynek w Złotych Tarasach.
Ostatniego dnia naszej wycieczki byliśmy w Pałacu Wilanowskim, który zrobił na nas ogromne wrażenie. Tam za sprawą pani przewodnik, która ujęła nas sposobem bycia i podejściem do młodzieży, poznawaliśmy historię miłości Jana III Sobieskiego i Marysieńki. Następnie odwiedziliśmy Świątynię Opatrzności Bożej i Panteon Wielkich Polaków, w którym znajdują się groby m.in. ks. Jana Twardowskiego, Ryszarda Kaczorowskiego oraz relikwie bł. Jana Pawła II i Jerzego Popiełuszki.
Tym akcentem zakończyła się nasza wyprawa do stolicy. Mimo kończącego się wyjazdu dobry humor nie odstępował nikogo z nas. Wycieczka była dowodem, że można się dobrze bawić poznając historię naszego kraju. Niewątpliwie wycieczkę uznajemy za bardzo udaną i czekamy na kolejną – tym razem do Krakowa.