Strona główna · Artykuły · Wiadomości · Szukaj Kwiecień 09 2020 02:44:45
Nawigacja
Strona główna
Artykuły
Wiadomości
Forum
Kontakt
Szukaj
FAQ
Download
GALERIE ZDJĘĆ
DYREKTORZY
ABSOLWENCI
PAPYRUS
30 lecie szkoły
RODO
INFORMACJE DLA RODZICÓW

LOGOWANIE DO DZIENNIKA

DYŻURY DLA RODZICÓW

ORGANIZACJA ROKU SZKOLNEGO

ZEBRANIA I KONSULTACJE Z RODZICAMI

PRoLOG
REKRUTACJA

Oferta edukacyjna szkół ponadpodstawowych

Poradnik kandydata

Regulamin rekrutacji

Informacje o szkole
PODRĘCZNIKI kl. 1 - 2019/20


PODRĘCZNIKI kl. 2 - 2019/20


PODRĘCZNIKI kl. 3 - 2019/20PODRĘCZNIKI kl. 1 - DO 4 LICEUM


TELEFONY

SZCZEGÓLNE PAMIĄTKI
LINKI

PAPYRUS


PANDORA Nr 1/2013
PAPYRUS 1994-1999 - wersja www
PAPYRUS nr 15-2002
PAPYRUS nr 16-2002
Wydanie specjalne 2007
ZDJĘCIA Z KONCERTU JUBILEUSZOWEGO - 2005

Fragmenty filmowe z koncertu 2005LIST DO REDAKCJI PAPYRUSA z okazji 10 – lecia istnienia.„Artysta służy swoją twórczością. W swoich utworach naznacza drogi prawdy i kłamstwa, rozgranicza dobro i zło zaś zwykły człowiek przyjmuje wartości lub je odrzuca. Jednakże sztuka staje się prekursorem życia. Namalowane na płótnie kształty stają się ideałami rzeczywistości, a postacie z książek wzorcami bohaterów życia codziennego. (...) poeta czuje inaczej, poeta widzi więcej, poeta to swego rodzaju prorok i wyrocznia. Stara się zgłębić istotę człowieczeństwa, dokładnie poznać jego nastroje i uczucia. To właśnie to za co cenię poetów i kocham poezję.
Tak napisała we wstępie do pierwszego numeru PAPIRUSA z 1994 roku Ada Czyż, absolwentka II L.O, aktualnie absolwentka japonistyki na Uniwersytecie Poznańskim.
Pamiętam – trochę jak przez mgłę - chociaż to dopiero 10 lat - ale pamiętam, że nasz ówczesny nauczyciel historii Pan Marek Sienkiewicz, znany już wtedy poeta głogowski, zaproponował aby twórczość poetycka naszych uczniów mogła się ukazywać w szkolnym piśmie literackim. Rzuciłem od razu nazwę PAPIRUS – na którą nie od razu, ale w końcu Pan Marek się zgodził. Resztę zrobili już właściwie uczniowie. Materiał literacki leżał u wielu z nich gotowy, nie tylko w szufladach. Były to wiersze, eseje artykuły poruszające sprawy dla młodych ludzi ważne.
Jak ważne dla wielu, to pokazywał czas. Niektórym wyznaczały ich przyszłą drogę życiową. Jak inaczej rozumieć krótki wiersz Arkadiusza Domagały zamieszczony w pierwszym numerze:

KU CHWALE WIESZCZOM...

Wielkie poematy serca, umysły porwały
Bezrozumnemu ludowi do walki iść kazały
Kochankowie ohydnej, bezbożnej idei
Niezgrabne literki krwią niewinnych pisali.

Jeśli uświadomimy sobie, że Pan Arkadiusz Domagała – wtedy uczeń II a, dzisiaj jest doktorem Nauk Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim to wymowa tego wiersza jest o wiele bardziej jasna. Takich przykładów można by mnożyć. Kilkudziesięciu uczniów, aktualnie już absolwentów różnych kierunków studiów przez te lata próbowało nadawać i nadawało sens swojemu nie tylko szkolnemu życiu. Sens życiu w ogóle. I tym sensem potrafili dzielić się z innymi. Za to im szczególnie jesteśmy wdzięczni.

Jednak nie tylko uczniowie pisali w PAPYRUSIE. Byli także nauczyciele, jak się po latach okazało dojrzewający literacko głogowscy twórcy, dzisiaj znani już nie tylko w Głogowie ale i daleko poza nim. Pierwszy opiekun - Pan Marek Sienkiewicz; aktualnie już dojrzały i uznany literat i poeta, członek związku literatów polskich. Kto interesuje się poezją i literaturą, nie mógł go nie zauważyć.

Po nim opiekę na PAPYRUSEM objęła Pani Maria Sidorska - Ryczkowska; pisarka i poetka drukująca w kraju i za granicą. A zawodowo – to przecież nasza szkolna polonistka, znana nie tylko ze swej skromności ale także i wielkiej wiedzy.

Dzisiaj opiekuje się pismem Pani Joanna Lehman. Jej wielką wyobraźnię i ducha wysokich lotów znamy z codziennego życia szkolnego. A przecież jej wiersze, eseje i artykuły zapełniły już niejedne tomiki czy almanachy.

Do znanych z osiągnięć literackich, którzy jako uczący swego czasu w naszej szkole też drukowali w Papyrusie należą Pan Krzysztof Jeleń i Pani Jolanta Budkowska. Są to ludzie niezwykle wrażliwi na piękno – ich wiersze potrafiły wzruszyć niejedno zatwardziałe serce. Dla szkoły cennym było i jest to, że swoją pracą jako nauczyciele młodzieży przyczynili się lub nadal przyczyniają do uwrażliwiania na piękno kolejnych roczników kochających poezję i język ojczysty.

Dzisiaj im wszystkim należą się wielkie podziękowania – niech to będzie nasza zwykła wdzięczność za wierność wartościom, którym służyli i służą.

DRODZY UCZNIOWIE!!!


Każdy kolejny numer był – i to jest najważniejsze - przede wszystkim dziełem uczniów. To wasz największy skarb. Najważniejsze i godne pochwały jest to, że potrafiliście i potraficie nadal, przelać na papier swoje jakże nieraz cenne spostrzeżenia i myśli i podzielić się tym z innymi. Kilkanaście stron każdego numeru zawsze jest wypełnione czymś co do dzisiaj zachowało swoją świeżość myśli, uniwersalność i ponadczasowość. To nie są rzeczy, które przemijają jak ciekawostki z życia szkolnego. Kiedy nawet tylko przegląda się uczniowską twórczość w PAPYRUSIE widać wyraźnie, że jest to wielkie świadectwo stanu duchowego młodych ludzi, którzy dorastając i dojrzewając do dorosłości w odpowiedzialny sposób zmagają się z pytaniami o sens życia i jego problemami. Droga Redakcjo. Kolejne redakcje przychodziły i odchodziły – raz były bardziej, raz mniej liczne. Aktualna redakcja wyróżnia się nie tylko dużą ilością zaangażowanych pierwszoklasistów ale co napawające optymizmem wysokim poziomem smaku artystycznego. Wydane do tej pory przez nową redakcję numery dobitnie o tym świadczą.

Całej redakcji – na ręce redaktora naczelnego Szymona Majewskiego składam życzenia powodzenia w twórczej kontynuacji PAPYRUSOWEJ tradycji, tej, która na trwałe weszła już do naszej szkoły. Niech za Waszą sprawą i sprawą waszych następców nasze szkolne PAPYRUSY przetrwają tyle ile przetrwały papirusy staroegipskie. To im się bowiem nie tylko z nazwy należy.

Dyrektor Szkoły - Roman Bochanysz, Luty 2005r.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NASZ PATRON


WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

NASZE STRONY


WYDARZENIA
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2010-2011Dzień Chłopaka 2010
2,396,443 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion © 2003-2005