I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 


DROGA SŁOŃCA
droga Słońca od 6 do 11 listopada 2010 Najprostszy aparat fotograficzny
(20.12.2010) Ida Papież wykonała to niezwykłe zdjęcie Słońca wędrującego po głogowskim niebie od 6 do 29 listopada. Najciekawszy jest aparat do tego celu użyty (zdjęcie z prawej). To zwykły pojemnik na film z małym otworkiem ustawiony w na balkonie. Wewnątrz był papier fotograficzny. To piękny przykład działania najprostszego przyrządu optycznego o nazwie "camera obscura".

DOMOWA SPEKTROSKOPIA
Widma - zdjęcia komórką
(12.12.2010) Powyższe zdjęcia widm zrobił przy pomocy swojej komórki Patryk Czajkowski. Gratulujemy! Jego krótki opis wraz ze zdjęciem sprzętu można pobrać tutaj . Dokładniejsze informacje o tym, jak zrobić domowy spektroskop są na polskiej stronie Hand-On Universe, a dokładnie tutaj . Czekamy na kolejne zdjęcia widm zrobione przy pomocy kawałka CD oraz.. komórki.

BUTELKA JAKO RAKIETA
Kliknij, by obejrzeć klip
(30.11.2010) Czy pusta butelka po coli może zostać zostać rakietą? Tak, jeśli dostanie się w ręce Tomka Potomskiego! Nie wierzysz? To popatrz, kliknij na zdjęcie lub

KOŁO Z RADWANIC-REAKTYWACJA
koło fizyczne z Radwanic
(16.11.2010) Zgodnie z zapowiedzią, koło fizyczne z gimnazjum w Radwanicach z opiekunem Panem Młodzianowskim odwiedziło nas powtórnie.. tym razem w lejącym deszczu. Na życzenie grupy polecieliśmy w pobliże czarnej dziury i obejrzeliśmy ją dokładnie. Dobrze, że tylko wirtualnie!

II LO Z LESZNA DZIAŁA NA INO
Grupa z Leszna M 42 w sztucznych kolorach
(5.11.2010) 3 listopada odwiedziła nas grupa z zaprzyjaźnionego II LO im. M. Kopernika w Lesznie, żeby poobserwować teleskopem INO2 sterowanym przez Internet. Sesja była bardzo udana, powyżej pierwsze zdjęcie obrobione jeszcze w trakcie samej sesji. Czekamy na dalsze obrobione zdjęcia..

TO PLAMA? NIE, TO SUKCES!
Grupa plam słonecznych
(30.10.2010) Nasz absolwent Piotr Biniarz ledwo dostał filtr słoneczny - zrobił powyższe znakomite zdjęcie grupy plam słonecznych. Kolejnych zdjęć Piotra już chyba nie będziemy zamieszczać, ponieważ robi to sam na na stronie, którą możesz zobaczyć  tutaj.
 
INO 16 PAŹDZIERNIKA
Kometa HARTLEY 2 16 października Hartley 2 16 października w sztucznych kolorach
M 43 M 43
(17.10.2010) 16 października w ramach "unijnych" zajęć RÓWNAĆ SZANSE zrobiliśmy kolejne zdjęcie komety 103P Hartley 2 dzięki teleskopowi INO 2 sterowanemu przez Internet. Dwa różne ujęcia tej samej ekspozycji mgławicy M 43 także zostały zrobione w czasie tej sesji.

103P HARTLEY 2
Kometa w wersji czarnobiałej Kometa w sztucznych kolorach
(13.10.2010) W czasie udanej sesji na obu teleskopach INO 1 oraz INO 2 9 listopada udało się m. in. zrobić zdjęcia komety 103P/Hartley 2, którą można zobaczyć przez lornetkę, a nawet gołym okiem (patrz GŁ0GOWSKI INFORMATOR KOSMICZNY). Z lewej zdjęcie czarno-białe, z prawej w sztucznych kolorach uwupuklających strukturę komety.

KOŁO FIZYCZNE Z RADWANIC
Koło fizyczne z gimnazjum w Radwanicach
(12.10.2010) Dzisiaj wieczorem było w naszym obserwatorium koło fizyczne z Gimnazjum w Radwanicach z Panem Młodzianowskim.  Już umówiliśmy się na kolejną wizytę 16 listopada..

JOWISZ JAK NIGDY
Kliknij by zobaczyć animację
(05.10.2010) Piotr Biniarz uzyskał  w swojej stacji obserwacyjnej w Ostaszowie wspaniałe zdjęcia Jowisza w nocy 1-2 października. Powyżej animacja, wyjątkowa ciekawa i piękna..

PIERWSZA WIZYTA
Grupa z klas II z Gimnazjum nr 4
(04.10.2010) Dzisiaj rano gościliśmy pierwszą grupę gości w tym roku szkolnym: uczniów II klas z Gimnazjum nr 4 z Panią Grażyną Iwańską oraz Panem Albinem Piątasem.

DRUGA CZĘŚĆ NOCY
Jowisz z Io - zdjęcie z teleskopu 15-cm Fragmencik Księżyca - teleskop 25-cm Jowisz z Io - teleskop 25-cm
(25.09.2010) Powyżej rezultaty obserwacyjnej części nocki 24/25 września. Zdjęcia zrobione pod kierunkiem Piotra Biniarza, jego kamerką oraz z pomocą jego soczewki Barlowa (zwiększa powiększenie). Można porównać z poprzednimi naszymi zdjęciami z działów KSIĘŻYC i JOWISZ.
Pytanie na ładną piątkę: co to za duży krater ze szczeliną obok?

PIERWSZA CZĘŚĆ NOCY
Rozszerzeni fizycznie i nie tylko..  W niebo wpatrzeni
Debata z Prowodyrem na czele  I C - 6 nad ranem..
(25.09.2010) Nocka 24/25 września dla rozszerzonych (dołączyła I C z wychowawcą Panem Grzegorzem Głowińskim) upłynęła pięknie i odpłynęła cicho.. Do północy pogoda pozwoliła na obserwacje Księżyca i Jowisza, a pod kierunkiem Piotra Biniarza zrobiliśmy zdjęcia. Po północy odbyła się m.in. debata na rzekomy temat "Zegar słoneczny dla II LO", którą prowadził główny Prowodyr tej zadymy: Michał Ł. Blues o czwartej nad ranem rozbrzmiał w pustej szkole  w akompaniamecie gitary,  wielkiej dżamby oraz skrzypiec!

Piękny odłamek Sikhote-Alin
Sikhote-Alin z jednej strony.. .. i z drugiej strony
(10.09.2010) Wyjątkowo piękny odłamek żelaznego meteorytu Sikhote-Alin trafił do naszej kolekcji. Niestety, razem z wieloma innymi czeka na nową gablotę, bo w dotychczasowej nie ma juz miejsca.. Ale już niedługo gablota ma być :)



Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
 obserwatorium(małpa)lo2.pl