I

 

     
     
Aktualności

O nas

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 


JEST SZÓSTKA!
Jest szóstka dla Łukasza Gawłowskiego, który przysłał dobrą identyfikację kraterów na zdjęciach z 15 lutego (patrz niżej).
Oto fragment opisu: na prawym zdjęciu centralnie to ERASTOTENES i łańcuch górski APENINÓW, a ten w cieniu do KOPERNIK. Na lewym największy krater z 4 mniejszymi w środku to CLAVIUS, a ten z lewej i wyżej to TYCHO.
Kolejne zdjęcia w środku ferii
okolice Platona okolice Kopernika okolice Claviusa
W sobotę 16 lutego też był piękny wieczór i jego owoce można oglądać powyżej. Nowym teleskopem Bressera robi się zdjęcia z cudowną łatwością!
Pierwsze zdjęcia w środku ferii
dużo kraterów mniej kraterów
W samym środku ferii 15 lutego o godz. 20 udało się zrobić pierwsze zdjęcia z pomocą nowego teleskopu (patrz niżej) kamerką internetową Philips Westa trzymaną ręką przy teleskopie. Rezultaty - jak na warunki - są świetne. Szóstka (dla moich uczniów) za indentyfikację najważniejszych kraterów na tych zdjeciach! Ludwik L.
Młodzicy i seniorzy
młodzicy Seniorzy
W pierwszy dzień ferii 11 lutego gościły w obserwatorium dwie grupy Dziennego Ośrodka Opiekuńczego w Głogowie. Jedna składała się z młodzików (używając terminologii sportowej), a druga z .. seniorów. Pogoda nie dopisała, zatem porozmawialiśmy co nieco o sprawach Wszechświata..
NAUKOWE WARIACJE po raz trzeci
Gwiazdy w obserwatorium..rubieże M 42składanie zdjęć
W piątek 1 lutego wieczorem na 5-godzinnne wieczorne warsztaty przyjechała powtórnie pierwsza grupa z Gimnazjum w Nielubi (w ramach programu NAUKOWE WARIACJE, patrz poprzednie aktualności). Opiekunem była pani Bożena Fila-Rzepa. Pogoda pozwoliła zaledwie na pośpieszne zerknięcie na Marsa, później rozmawialiśmy o gwiazdach, a jeszcze później uczestnicy pracowali nad składaniem zdjęć robionych w filtrach R G B w jedno kolorowe, ucząc się nadspodziewanie szybko. W środku chyba najlepsze zdjęcie uzyskane przez 2 dziewczyny po zaledwie półgodzinnym wysiłku.
Piękny nowy teleskop!!!
miłe złego początki.. praca wre..
testowanie na korytarzu po pracy w obserwatorium
Bywalcy Klubu Astronomicznego mieli we wtorek 29 stycznia nie lada frajdę - trzeba było odpakować, zamontować i sprawdzić nowy podarowany nam teleskop  (patrz niżej). Okazało się, że w pięknych paczkach leży piękny teleskop BRESSER MESSIER typu Newtona o średnicy lustra 15 cm i ogniskowej 120 cm. Montaż jest znakomity i nasz nowy 15-cm Newton będzie znakomicie uzupełniał 25-cm Cassegraina. Szkoda, że pogoda nie dopisała i na razie musiliśmy przetestować nowy teleskop na szkolnym korytarzu. Na razie!
Jeszcze raz pięknie dziękujemy za ten wspaniały dar pracownikom Katedry Matematyki i Cybernetyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu
Astronomia, muzyka i.. ekonomia
przemawia prof. M. Kwiecień  uczestnicy słuchają
 W niedzielę 27 stycznia w Sali Rajców ratusza odbyła się niezwykła uroczystość przekazania naszemu obserwatorium lunety ufundowanej przez pracowników Katedry Matematyki i Cybernetyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Inicjatorem tego niezwykłego daru był prof. Antoni Smoluk, który z powodu choroby nie mógł przybyć. Uroczystość zorganizowana przez Pełnomocnika Rektora do spraw Ośrodka Zamiejscowego w Głogowie prof. Mirosławę Kwiecień została uświetniona przez występy kwintetu smyczkowego i akordeonistę ze Szkoły Muzycznej w Glogowie (i z II LO zarazem). Na zakończenie  były rozmowy przy kawie i ciastkach. Luneta zapakowana w dwóch dużych paczkach będzie rozpakowana i ustawiona podczas spotkania KLUBU ASTRONOMICZNEGO we wtorek 29 stycznia o godz. 17. Zapraszamy wszystkich chętnych! (patrz też zdjęcia niżej, a duży album tutaj)
W imieniu uczniów i pozostałych bywalców Klubu serdeczne dzięki
 za tak wspaniały i niezwykły dar!!!!
dyektor II LO dziękuje za dar  uczniowie odbierają niezwykły prezent kwintet smyczkowy gra melodię ze Shreka  gra Mateusz Kwapień
Dwie nowe strony
Z radością informujemy, że nie tylko astronomia, ale również fizyka w II LO ma swoją stronę, prowadzi ją od niedawna Roman Bochanysz, warto sprawdzić pod adresem fizyka.glogow.pl
Druga szczególnie warta polecenia to polska wersja programu GALAXY ZOO.
Można dzięki niej zostać prawdziwym badaczem i ekspertem od galaktyk uczestnicząc w klasyfikacji jeszcze nie poznanych obiektów. Nie wierzysz? Sprawdź! GALAKTYCZNE ZOO   Oba linki są już na stałe w naszym dziale UŻYTECZNE LINKI.

Ksieżyc z chmurami
co to jest? a to?
Nareszcie pogoda trochę "odpuściła" i we wtorek 15 stycznia podczas spotkania Klubu Astronomicznego można było pooglądać i nawet zrobić zdjęcia  Księżyca (choć były chmury wysokie i obraz nie był ostry). Powyższe zdjęcia  zrobili: Michał Łuczyński z Gimnazjum nr 4 oraz Łukasz Dudka z Zespołu Szkół im Wyżykowskiego. Kto odpowie na pytanie: co jest na zdjęciach? Dla ułatwienia dodajmy, że zostały wykonane o godz. 18.
Wreszcie MARS
obserwacje Marsa  Mars
Nareszcie Klub Astronomiczny trafił na dobrą pogodę, a i to tylko częściowo. Udało się 8 stycznia podpatrzeć Marsa, który już oddala się od Ziemi i jego tarcza zmiejsza rozmiar kątowy. Udało się nawet zrobić zdjęcie przy duzej pomocy pana Mariana Pietrowiaka.

Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 768331613 fax 768341962

E-mail:
obserwatorium(małpa)lo2.pl