OSTATNIA SESJA
Mgławica Ślimak   Galaktyka M 110
W sobotę 16 czerwca mieliśmy ostatnią w tym roku szkolnym sesję obserwacyjną  na sterowanym przez Internet teleskopie INO (w Arizonie). Zaprosiliśmy na nią nauczycieli fizyki z innych szkół, ale nie przybyli. Tym razem wybraliśmy jako cele trudne obiekty.  Np czas ekspozycji mgławicy Ślimak  (NGC 7293) to aż 3 minuty! Jednak nasz Mistrz Łukasz Gawłowski poradził sobie z obróbką, co widać wyżej . Już niedługo Łukasz otworzy na naszej stronie swoją autorską galerię zdjęć.
Dwa gimnazja i jedno kółko
W poniedziałek 11 czerwca i we wtorek 12 czerwca  mieliśmy odwiedziny uczniów  pana  Albina Piątasa.  W poniedziałek była to klasa II c z Gimnazjum nr 4..
II c ze swoim nauczycielem  II C
a we wtorek klasa II a  z Gimanzjum nr 2 oraz Koło Fizyczne z  Gimnazjum nr 4.
Obie grupy oglądały Słońce (niestety, bez plam) i usłyszały oraz zobaczyły, co można oglądać na  naszym niebie. Po za tym rozmawialiśmy o UFO, astronautach na Księżycu i innych rzeczach..

Wschowa po raz ostatni..
brak plam na Słońcu!zajęcia w pracowni
W poniedziałek 11  czerwca po raz ostatni w tym roku szkolnym odwiedziło nas Koło Astronomiczne z Gimnazjum nr 1 we Wschowie. Tym razem pracowaliśmy w pracowni komputerowej opracowując - w programie IRIS -  zdjęcia uzyskane wcześniej teleskopem INO w  Arizonie (patrz dział INO).  Najpierw jednak tradycyjnie zerknęliśmy na Słońce..

Koło Młodych Przyrodników
Koło Młodych Przyrodników z SP 10
We wtorek 29 maja  po południu odwiedziło nasze obserwatorium KOŁO MŁODYCH  PRZYRODNIKÓW  ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Głogowie pod  opieką pani Ewy Kilimar. Najpierw oglądaliśmy  Słońce,  potem  długo dyskutowaliśmy o Wszechświecie. Dyskusja była tak ciekawa, że z żalem trzeba było ją przerwać, bo czas nieubłaganie minął..

Słońce w Głogowie - nocne niebo w Arizonie

W czwartek 24 maja pogoda była dobra zarówno w Głogowie jak i w  Arizonie. Skorzystali z tego podwójnie nie tylko nasi uczniowie, ale również zaprzyjaźniona grupa ze Wschowy, która najpierw  obserwowała Słońce w naszym obserwatorium,  a później uczestniczyła w udanej sesji obserwatcyjnej na teleskopie INO.  Piękne zdjęcia  (powyżej dwa przykłady) uzyskał Łukasz Gawłowski.

Obserwacje Słońca   Obserwacje przez Internet
Lista "dyplomantów"
Oto lista najbardziej "zasłużonych" w tym roku szkolnym bywalców Klubu  Astronomicznego, którym zostały wypisane specjalne dyplomy - co nie oznacza,  że wszyscy je już odebrali. Dyplomy zostały wręczone 22 maja (patrz niżej)
Pan Dariusz Kuczko
Piotr Tomys   (ZSE)
Mikołaj Herba   (I LO)
Kuba MIchalak   (G 2)
Maciek Łuczyński   ( II LO)
Marcin Urbanowicz   (II LO)
Mariusz Wierzbicki   (II LO)

ZAKRYTE ZAKRYCIE
bywalcy z dyplomami Pan Podlewski
Głogowianie i legniczanie Głogowianie i legniczanie
Zakrycie Saturna przez Księżyc długo wcześniej zapowiadane przez nas na 22 maja zgromadziło licznych miłośników  astronomii. Przybyli stali (i mniej stali) bywalcy Klubu Astronomicznego, którzy otrzymali specjalne dyplomy w podziękowaniu za aktywność. Uroczystość uświetnili uczniowie V LO w Legnicy, którzy wraz z prof. Iwoną Bronowicką  przyjechali specjalnie oglądać zakrycie. Pan Podlewski  przywiózł nawet swój własny teleskop. Tylko pogoda pozostała niewzruszona i zamiast zakrycia mieliśmy.. burzę!

PRZEMKÓW W GŁOGOWIE

W sobotę w godzinach od 22 do 24 przebywała w obserwatorium grupa z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Przemkowie. Było to w ramach dwudniowego !V MIĘDZYSZKOLNEGO PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ, którego koordynatorem była  Beata Pazdej - dyrektor tej szkoły. Uczestnicy byli już bardzo zmęczeni całodziennym bogatym programem, ale  z dużą pasją pragnęli dowiedzieć się wielu rzeczy o Wszechświecie, no i podglądać Go przez teleskop, co udało się tylko częściowo z powodu zmiennej pogody.

Wschowa 10 maja

10 maja wieczorem znów odwiedziło nas Kółko Astronomiczne z Gimnazjum nr 1 ze Wschowy. Tym razem jego członkowie ćwiczyli w naszej sali komputerowej "poprawianie" zdjęć w programie IRIS. Pogoda  była kiepska, ale Mariusz Wierzbicki,  który przyszedł pomóc młodym adeptom astrofotografii tuż po swojej  maturze, nie odpuścił i robił zdjęcia  wschowskim teleskopem przez.. okno (co widać na zdjęciu).

Nowe zdjęcia Mistrza

Co jakiś czas mamy kolejne sesje na internetowym teleskopie w Arizonie (patrz INO). W długi weekend za opracowanie ich wziął się nasz Mistrz Łukasz Gawłowski.  Oto dwa pierwsze (miejmy nadzieję, że nie ostatnie). Są znakomite!! Kolejne sesje mamy już 8 i 10 maja. Jeśli dopisze pogoda (w Arizonie!), będzie więcej materiału do obróbki. Kto jeszcze chce się za to zabrać? Szóstka murowana!

Zmierzyli promień Ziemi

Uczniowie z zaprzyjaźnionego  I LO w Wałbrzychu zmierzyli ostatnio.. Ziemię z pomocą latarki! Mianowicie z jej pomocą ustalili krzywiznę powierzchni wody w zalewie z Zagórzu Śląskim. Było to na warsztatach, na których też mieliśmy być, ale nie wyszło :( . Odległość między brzegami wynosiła ponad 1 km. Potem już tylko prosta geometria. Promień Ziemi wyniósł.. 4200 km. To i tak świetny wynik! Może i u nas to zrobić? Kto chce szóstkę?

tel. 768331613 fax 768341962