I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 


INO 31 MAJA
m 20 m 27 m 51
m 8 m 17
(27.06.2012)  Ostatnia sesja (31 maja) na sterowanym przez Internet teleskopie INO była najbardziej udana. Zdjęcia w pierwszym rzędzie zrobił Marcin Cwen, są (od lewej): M 20, M 27 i M 51. Zdjęcie w drugim rzędzie zrobił Dominik Franczyk, są to (też od lewej): M 8 i M 17. Doprawdy znakomite zdjęcia!

WIDMA W KOŃCU ROKU
WIDMO ŚWIETLÓWKI widmo świetlówki
(18.06.2012) Spektroskop można łatwo zrobić samodzielnie - instrukcję zobacz np tutaj. Można też robić zdjęcia widma np. świetlówki lub żarówki energooszczędnej (to właściwie też świetlówka). Szczególnie ładne zdjęcia zrobiła Klaudia Stankowiak, co widać wyżej. Gratulujemy!
 
PRZEJŚCIE WENUS
Obserwacje o świcie Wenus na tle zaplamionego Słońca i chmur
(10.06.2012) Noc 5/6 czerwca była niezwykła, zatem spędzili ją w szkole nie tylko "rozszerzeni" fizycy pod opieką Ludwika Lehmana, ale również grupa z zaprzyjaźnionego V LO w Legnicy pod opieką Pani Iwony Bronowickiej oraz klasa IB z wychowawcą Agnieszką Niżnik. Były doświadczenia i obserwacje np ISS, a od 4.30 czekaliśmy na Wenus przechodzącą przed tarczą Słońca. Doczekaliśmy się, choć bogini kazała na siebie czekać i zasłaniała się chmurami. Więcej w albumie zdjęciowym tutaj oraz na stronie fizyka.glogow.pl
 
WRESZCIE INO
M 16 M 8 M 20
(20.05.2012) Mieliśmy w tym roku pecha do teleskopów INO w Arizonie. Jednak 19 maja wreszcie sesja na INO1 była udana! Zrobiliśmy sporo ładnych zdjęć, powyżej 3 piękne mgławice. Następna sesja - 31 maja.

GIMNAZJUM NR 3
Grupa z G 3 w obserwatorium
(17.05.2012) Dziś wieczorem była w obserwatorium grupa uczniów z Gimnazjum nr 3 pod opieką Pana Bogusława Mielcarka.  Zegar słoneczny, model Układu Słonecznego, wirtualne niebo, meteoryty, było co oglądać..

Z GITARAMI POD GWIAZDAMI
Duet egzotyczny śpiewające
podglądanie kraterów po śpiewaniu i oglądaniu
(29.04.2012) 27 kwietnia wieczorem odbyła się nowa impreza - dla nauczycieli z "Solidarności" - pod znaczącą nazwą Z GITARAMI POD GWIAZDAMI. Najpierw grano i śpiewano piosenki głównie z krainy łagodności, później - obserwacje księżycowych kraterów oraz pierścienia Saturna. Frekwencja nie była duża, ale jesienią robimy kolejne spotkania z gitarą!

NOCKA ZE ZGNIECIONYM WĘŻEM
Spłaszczony wąż.. Obserwacje 10 metrów nad wiadrem..
(10.04.2012) Z dużym opóźnieniem dostaliśmy zdjęcia z nocki 2/3 marca. Dużo się działo! Nasz absolwent Patryk Czajkowski własnoręcznie (i na własny koszt!) dorobił pas do generatora van de Graafa. Po północy sprawdziliśmy, jak ciśnienie atmosferyczne potraktuje kilkunastometrowy wąż z wodą zamknięty z jednego końca, z drugim końcem w wiadrze z wodą. Woda podniosła się na 10 metrów, ale.. wąż był zgnieciony już od 3 metra w górę. Więcej zdjęć zobacz tutaj.

"NASZ" PODRĘCZNIK
strony podręcznika
(31.03.2012)  W czerwcu ukaże się nowy - bardzo interesujący i pięknie wydany - podręcznik fizyki dla liceum oraz technikum zgodny z nową podstawą programową obowiązującą od września tego roku. Współautorem jest opiekun naszego obserwatorium, a w podręczniku jest parę efektów naszej działalności np prawo pięści, nasze zdjęcia Księżyca i meteorytów. Wersję demo można przejrzeć tutaj, a każdy nauczyciel fizyki, który jeszcze nie otrzymał pocztą egzemplarza testowego, powinien poprosić o to miejscowego konsultanta Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (spis na stronie www.wsip.pl) .

KLUB JUŻ KOŃCZY..
Na ostatnim spotkaniu..
(24.03.2012) 22 marca odbyło się ostatnie już w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Astronomicznego. Niestety. Dlaczego w kwietniu spotkania się nie odbędą, wyjaśnimy w kolejnym newsie. Uczestnicy dostaną dyplomy uczestnictwa pocztą. Lista dyplomantów będzie umieszczona jak zwykle w dziale KLUB ASTRONOMICZNY.
MIŁA WIZYTA
Grupa z Powiatowego Domu Samopomocy
(22.03.2012) 20 marca odwiedziła nas grupa z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Głogowie. Zegar słoneczny, wystawa meteorytów oraz wirtualne niebo wzbudziły duże zainteresowania. Było wiele pytań i w ogóle bardzo sympatycznie.

ZDJĘCIA W CIEMNOŚCI
Aga w podczerwieni Kinga w podczerwieni
Patrycja w podczerwieni Sandra w podczerwieni
(15.03.2012) Patryk Czajkowski potrafi w ciągu paru minut poprawić czułość zwykłej kamerki internetowej w podczerwieni. Zrobił to z naszą - serdeczne dzięki - i teraz możemy robić zdjęcia  w podczerwieni w całkowitej ciemności. Jako źródła podczerwieni służą nam.. piloty. Powyżej efekty sesji zdjęciowej z  dzisiejszego Klubu Astronomicznego. No, no, ciekawe :)

HALO HALO
Halo w Głogowie, 4 marca 2012 Halo w Głogowie, 4 marca 2012
(10.03.2012) 4 marca wieczorem było w Głogowie widoczne halo wokół Księżyca. Powyższe zdjęcia zrobił Mateusz Urbanowicz. Gratulujemy!

ZROZUMIEĆ ŚWIAT
SP 12 w obserwatorium
(28.02.2012) 22 lutego grupa uczniów biorących udział w projekcie ZROZUMIEĆ ŚWIAT  wzięła udział w zajęciach w naszym obserwatorium. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę o Układzie Słonecznym. Podpatrzyli przez teleskop Jowisza z rodzinką księżyców oraz.. pas Oriona. Specjalnie na ich cześć przeleciała nad głowami Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

STAŁA WSPÓŁPRACA
ŚWIETLICA SP 12 W OBSERWATORIUM
(6.02.2012) Dziś odwiedzili nas wychowankowie (nie sami oczywiście) ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 12.  Przez półtorej godziny zdążyliśmy m. in. polecieć wirtualnie na wszystkie planety, podziwiać nocne niebo widziane z Księżyca, potem obejrzeć go przez teleskop, dla urozmaicenia pobawić się wyładowaniami itd. Świetlica z SP 12 odwiedza nas co roku, zatem to już stała współpraca.

SPRAWDZANIE ZEGARA
(3.02.2012)  Gdy uroczyście odsłanialiśmy nasz zegar słoneczny w październiku - śpieszył się on o prawie 20 minut. Pod koniec grudnia "chodził" świetnie, a teraz spóźnia się mniej więcej o 10 minut. To nie żarty - tak ma być, bo świat nie jest prosty. Słońce nie przesuwa się po niebie ruchem jednostajnym.  Ilustruje to tak zwane równanie czasu. Wyjaśnienie można znaleźć np tutaj. Zatem nasz zegar słoneczny jest ustawiony dobrze. No i dobrze!
 
 
JESZCZE ZAĆMIENIE
ZAĆMIENIE 10 GRUDNIA 2011 ZAĆMIENIE 10 GRUDNIA 2011
(13.01.2012) Powyżej zdjęcia zaćmienia Księżyca z 10 grudnia zeszłego roku zrobione przez Krzysztofa Herkta zwykłym aparatem bez "wspomagania". Gratulujemy! Zachęcamy innych do nadsyłania zdjęć nieba. Ciekawe chętnie zamieścimy.

PROJEKT EKOLOGIA
Grupa z SP 10
(11.01.2012) 9 stycznia wieczorem odwiedziła nas druga grupa z "Projektu Ekologia" ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Paniami Magdaleną Kłósek oraz Jolantą Bartczak. Pogoda nie dopisała, ale było co robić! Zegar słoneczny, model Układu Słonecznego, wirtualne niebo, meteoryty, parę doświadczeń z fizyki itp.

SZLICHTYNGOWA
Uczniowie ze Szlichtyngowej w obserwatorium Uczniowie ze Szlichtyngowej w obserwatorium
(16.12.2011) Wieczorem 16 grudnia 2 godziny spędzili u nas wyróżnieni uczestnicy konkursu o Janie Heweliuszu z Gimnazjum w Szlichtyngowej z Panią Bogumiłą Poszczek. Działo, się działo! Przebojem były chyba pasy na Jowiszu mimo wysokich chmur utrudniających obserwacje.

ZAĆMIENIE DOPRAWDY CZĘŚCIOWE
Okrągły cień Ziemi na Księżycu Częściowe zaćmienie
(10.12.2011) Dzisiaj było zaćmienie Księżyca - u nas częściowe, aura dopisała też częściowo, ale parę zdjęć udało się zrobić (wyżej). Podziwiając okrągły cień naszej planety na Księżycu warto sobie uświadomić, że w ten sposób od samego początku uczeni dowiedzieli się o kulistości Ziemi. W nauce Ziemia nigdy nie była płaska! Chętnie zamieścimy inne zdjęcia tego zaćmienia..
 

WIELKA BURZA MÓZGÓW
IV C z SP 14
(18.11.2011) Dzisiaj odwiedziła nas klasa IV C ze Szkoły Podstawowej nr 14 z Panią Beatą Ogrodnik. Oglądaliśmy m.in: nocne (wirtualne) niebo, meteoryty, zegar słoneczny i model Układu Słonecznego. Od początku do końca była tak wielka ciekawość i burza pytań, że nie dało się odpowiedzieć na wszystkie. Zapraszamy kiedyś na dalszy ciąg :)

SPORT FUSION
Sport Fusion w obserwatorium  Sport Fusion w obserwatorium
(18.11.2011) Z dużym opóźnieniem (czekaliśmy na zdjęcia) informujemy, że międzynarodowa ekipa uczestnicząca w SPORT FUSION miała też zajęcia 17 października w obserwatorium. Była dobra pogoda, więc oprócz meteorytów wszyscy oglądali Jowisza i Wielką Galaktykę Andromedy.

ZNÓW PIĘCIOLATKI
Pięciolatki z PP 6
(17.11.2011) 16 listopada znów odwiedziły nas przedszkolaki - pięciolatki z Przedszkola nr 6. Jak jeden z nich podsumował wychodząc: "fajnie było". Faktycznie fajnie, że mamy już w obserwatorium i okolicach tyle atrakcji, że nawet przedszkolaki się nie nudzą!

MIŁY NAJAZD PRZEDSZKOLAKÓW
Dzieci z Przedszkola nr 6  Dzieci z Przedszkola nr 6  
(03.11.2011) Wczoraj był niezwykły dzień - gościliśmy aż dwie grupy z Przedszkola Publicznego nr 6 w Głogowie. Każda wizyta obejmowała oglądanie zegara słonecznego, obserwatorium i meteorytów, jak też różne ciekawe doświadczenia i (znikająca truskawka, kula plazmowa dziwne lustra itd)
 



Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
 obserwatorium(małpa)lo2.pl