I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 


STACJA OBOK KSIĘŻYCA

(22.11.2018) Roman Bochanysz uwiecznił 6 listopada rzadkie zjawisko - przejście Międzynarodowej Stacji Kosmicznej tuż obok bardzo wąskiego sierpa Księżyca. Zdjęcie jest wyżej, a film można obejrzeć na Jego stronie (tutaj).

SIERP NAD RATUSZEM
 
(12.11.2018) Zaprzyjaźniony z naszym obserwatorium fotograf Jerzy Popiel uwiecznił 6 listopada tuż po godz. 6 rano wąziutki sierp Księżyca (na jeden dzień przed nowiem) na pięknym tle ratuszowej wieży. Gratulujemy, dziękujemy i zachęcamy wszystkich do fotografowania nocnego nieba. Dziennego zresztą też!

KLUB ZAPRASZA
(30.10.2018) Klub Astronomiczny działa już od początku października. Spotkania są w czwartki o godz. 17. Harmonogram na każdy miesiąc jest zawsze w dziale Klub Astronomiczny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych bez względu na wiek :)

DANE NAM BYłO
 DŁUGIE ZAĆMIENIE..
 
(30.07.2018) Warunki do obserwacji w Głogowie wyjątkowo długiego zaćmienia Księżyca 27 lipca nie były zbyt dobre (wysokie chmury). Jednak Roman Bochanysz wykonał wiele pięknych zdjęć. Powyżej dwa z nich, więcej na stronie: http://cyklon.nazwa.pl/fizyka/pliki/ECLIPSE-2018/index.html

LIPCOWE PROTUBERANCJE


    
(28.07.2018) Nasza mała słoneczna lunetka CORONADO (na zdjęciu niżej) nie próżnuje na wakacjach. Powyżej zdjęcia protuberancji, jakie z jej pomocą wykonał Roman Bochanysz. Dolne zdjęcie z prawej zostało wykonane 22, a pozostałe 16 lipca.
FESTYN W SMARDZOWIE
 
(28.06.2018) Zostaliśmy zaproszeni na festyn w Smardzowie odbywający się 17 czerwca i chętnie z zaproszenia skorzytaliśmy. Na naszym stoisku (zdjęcie z lewej) można było pooglądać i potrzymać w ręku dwa meteoryty oraz obejrzeć dokładnie Słońce w filtrze H-alfa. Chętnych nie brakowało choć Słońce wyjątkowo spokojne, a zatem mało ciekawe..

ASTRONOMICZNA NOC FILMOWA
(28.05.2018) Noc 25/26 maja spędziliśmy w szkole. Była to pierwsza noc filmowa z akcentami astronomicznymi. Pewnie nie ostatnia :)
W przerwach między filmami były obserwacje Jowisza, Saturna i Marsa, bo pogoda (w miarę) dopisała.

KLUB NA FINISZU

(28.04.2018) 26 kwietnia odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Astronomicznego (uczestnicy zgadzający się pozować do zdjęcia widoczni wyżej). Spis "dyplomantów" jest w zakładce Klub Astronomiczny. Zapraszamy od października na kolejne spotkania!

I B Z SP 9

(30.03.2018) 28 marca odwiedziła nas klasa I B ze Szkoły Podstawowej nr 9 z Panią Patrycją Naskręt. Wirtualne niebo (rzeczywiste było zachmurzone), ale prawdziwe meteoryty, zabawki fizyczne i spacer po Układzie Słonecznym. Było co robić i było fajnie.

PÓŁNOCKA KLASY II A
 
(30.03.2018) 23 marca odbyła się "północka" klasy II A z Panią Ewą Jeleń. Pogoda nie dopisała, więc były doświadczenia np. z pompą próżniową (zdjęcie z lewej). Wywoływaliśmy również "pioruny kuliste" w mikrofali (zdjęcie z prawej). Oczywiście było też trochę zabawy :)

STRAŻNICZKI TĘCZOWEJ KRAINY

08.03.2018) 8 marca wieczorem była u nas I Głogowska Gromada Zuchenek "Strażniczki Tęczowej Krainy" z Drużyną Julią Pencakowską. Wszystkie obejrzały Oriona i Plejady przez teleskop.

KLASA IA Z SP 9

08.03.2018) 7 marca gościła w obserwatorium klasa I A z Panią Agnieszką Rylską ze Szkoły Podstawowej nr 9. Było wiele do oglądania przez półtorej godziny!
MRÓWECZKI

07.03.2018) 1 marca odwiedziły nas MRÓWECZKI z Panią Ewą Jezierską-Woźniak z Przedszkola Publicznego nr 21. Popatrzyły na Słońce, meteoryty i wiele innych rzeczy!

MISIE W TELEWIZJI
(07.03.2018) 6 marca Telewizja Głogów nadała relację z wizyty grupy MISIE w naszym obserwatorium (patrz news z 20.02). Relację można obejrzeć na stronie Telewizji, a konkretnie tutaj.

KSIĘŻYC 22 LUTEGO
 
(02.03.2018) 22 lutego Klub Astronomiczny miał wreszcie szansę spojrzeć przez teleskopy na Księżyc. Skorzystaliśmy z okazji, choć wysoka warstwa chmur nie pozwalała osiągnąć odpowiedniego kontrastu. Parę osób zrobiło zdjęcia smartfonem trzymanym za okularem teleskopu. Powyżej przykłady: z lewej zdjęcie Julii Kmieć z teleskopu 15-cm, z prawej Zuzanny Siwik z teleskopu 25-cm. Jak widać można i tak uwiecznić księżycowe kratery i góry.

MISIE I SŁOŃCE

(20.02.2018) W słoneczny piątek 16 lutego odwiedziły nas przemiłe MISIE - grupa pod opieką Pani Anny Mielczarek z Przedszkola Publicznego nr 21 (zdjęcie wyżej). Wszyscy obejrzeli czerwone Słońce (bo w specjalnym filtrze), wystawę meteorytów, nieistniejącą truskawkę, astronautów w stanie nieważkości i.. chyba starczy tego wymieniania:).

KLUB ASTRONOMICZNY

(7.01.2018) Klub Astronomiczny prężnie działa. 4 stycznia omawialiśmy czarne dziury. Wyżej zdjęcie uczestników tego spotkania. Niestety kiepskie, ale zamieszczamy, bo nieczęsto uczęszcza na spotkania uczennica szkoły w .. Holandii, a tym razem była :)

NOWOROCZNA PEŁNIA
 
(3.01.2018) Pan Jurek Janusz wykonał w Szlichtyngowie aparatem Canon7D z obiektywem 250 mm zdjęcia pierwszej pełni Księżyca w nowym roku (wyżej). Warto też obejrzeć Jego film z zaćmienia Księżyca w 2015 roku. Patrz tutaj.

CIEMNE IZERSKIE NIEBO

(7.11.2017) W dniach 16-17 października połączone ekipy z rozszerzonej geografii i fizyki wybrały się do Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. Pogoda dopisała, więc była wycieczka do krańców Układu Słonecznego i rozgwieżdżone niebo nad Stacją Turystyczną Orle, gdzie nocowaliśmy. Takie wycieczki powinny stać się tradycją naszej szkoły..
PROTUBERANCJE W CORONADO
 
(28.09.2017) Roman Bochanysz zrobił w czasie wakacji zdjęcia słonecznych protuberancji - przykłady wyżej. Co ważne - wykonał je z pomocą małej lunety CORONADO, która praktycznie nie nadaje się do fotografowania! Wiele innych ciekawych zdjęć i filmów jego autorstwa można zobaczyć na sronie cyklon.nazwa.pl/mysky/.
WAKACYJNE ZAĆMIENIE
 
(03.09.2017) Częściowe zaćmienie Księżyca wieczorem 7 sierpnia było w Głogowie dobrze widoczne. Powyższe zdjęcia (głogowianie pewnie rozpoznają kościół) zostały zrobione kompaktowym aparatem CANON przy 12-krotnym zoomie.
 

KLUB ZAKOŃCZYŁ SPOTKANIA

(30.04.2017) 27 kwietnia odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Astronomicznego. Osoby systematycznie uczęszczające na spotkania otrzymały specjalne dyplomy (zdjęcie wyżej). Podsumowanie roku i spis "dyplomantów" jest na stronie Klub Astronomiczny. Klub wznowi działalność w październiku.


Starsze wiadomości są dostępne w archiwum


English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
obserwatorium(małpa)wp.pl