I

 

     
     
Aktualności

O nas

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 


TEGOROCZNE OSTATKI
m 85 M 99
(18.12) Na ostatnim w tym roku spotkaniu Klubu Astronomicznego obrabialiśmy zdjęcia uzyskane 11 grudnia na internetowej sesji z INO. Choć nie bardzo sprzyjały warunki (przepływające chmurki i Księżyc bliski pełni), udało się zrobić parę niezłych zdjęć (jak wyżej)..

KONFERENCJA NAUCZYCIELI FIZYKI
uczestnicy konferencji 16.12.2008
(16.12) We wtorek 16 grudnia zorganizowaliśmy konferencję dla nauczycieli fizyki z Powiatu Głogowskiego. Mimo niewielkiej frekwencji była bardzo udana. Wspólnie ustaliliśmy, że takie konferencje będą organizowane co roku.

BURZE NAD POLKOWICAMI


(12.12) Te piękne zdjęcia błyskawic zrobiła latem w Polkowicach Magda Zagrodnik z klasy I A. Gratulujemy i czekamy na inne równie piękne zdjęcia tego, co się dzieje na naszym niebie..

JESZCZE DWA
Gibeon  Bassikounou
(08.12) Udało nam się zdobyć dwa kolejne "kawałki" meteorytów. Wszystkie cztery (dwa wcześniejsze patrz niżej) będą na stałe eksponowane w naszym obserwatorium od lutego. Wszystkie zostały nabyte od Andrzeja S. Pilskiego z fromborskiego planetarium (zobacz www.aspmet.info/ )

CHMURY NAD ARIZONĄ
kometa Broughton M 76
(30.11) Sesja na INO 29 listopada została w ostatniej chwili odwołana, bo nad Arizonę napłynęły chmury. Jako pocieszenie zamieszczamy zdjęcia z sesji 21 listopada, która odbyłą się podczas JESIENNEJ SZKOŁY DYDAKTYKI FIZYKI w Borowicach (zobacz tu). Sesja była prowadzona przez Ludwika Lehmana, a zdjęcia obrobił Grzegorz Sęk z MŁODZIEŻOWEGO OBSEWATORIUM ASTRONOMICZNEGO w Niepołomicach (moa.edu.pl/). Można powrównać zdjęcia komety Broughton z 25 października (patrz niżej).

NOC Z 14 NA 15 LISTOPADA
uczestnicy nocki doświadczenia o 4 nad ranem
(15.11) To była pierwsza w tym roku szkolnym astronomiczna nocka (14-15 listopada), razem z "rozszerzonymi" fizykami z klas II pracowali uczniowie V LO w Legnicy z prof. Iwoną Bronowicką. Z powodu tradycyjnie złej pogody nocka "astronomiczna" zmieniła się (ale dopiero po północy) na "fizyczną", i to tak skutecznie, że ostatnie doświadczenie (analiza fourierowska naszych własnych głosów) kończyło się o czwartej nad ranem jak widać na załączonym obrazku. Chętnie zamieścimy ciekawe zdjęcia uczestników.. bo są, oj, są!
KOLOROWE NIEBO NAD ARIZONĄ
kliknij kliknij kliknij
(30.10) Dzisiejsza sesja obserwacyjna na INO w Arizonie była bardzo.. przerywana, chyba z powodu kiepskiej jakości amerykańskiego internetu. Jednak parę zdięć udało się paru osobom zrobić - choć nie wszystkie udało się  ściągnąć, bo łączność przerwała się w końcu nagle i nieodwołalnie..
Wtedy Łukasz Soliwoda i Marek Bielik zaczęli oglądać uzyskane obrazy w różnych kolorach. Zachęcające efekty powyżej. Kto uzyska jeszcze ciekawsze? Chętnie umieścimy, a nawet zrobimy specjalną galerię autorską jak te już istniejące w dziale PODSTRONY UCZNIÓW I BYWALCÓW

KOMETA C/2006 OF2 BROUGHTON
Kometa w wersji "luminance"  kometa w wersji kolorowej
(27.10) Oto pierwsze zdjęcia z sesji opisanej niżej. Słabiutka kometa o jasności tego dnia  zaledwie +10,5 w wersji "luminance" oraz kolorowej (złożenie RGB).

INO 25 PAŹDZIERNIKA
pierwsza zmiana przy pracy  druga zmiana przy pracy
(25.10) W sobotę 25 października odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym sesja obserwacyjna na teleskopie INO (patrz odpowiedni dział). Sterowały tym teleskopem dwie zmiany, ale - jak widać na powyższych zdjęciach - zawsze pod przewodem Patryka Czajkowskiego. Pierwsza zmiana "upolowała" słabą kometę C/2006 OF2 Broughton, a druga -również słabą - mgławicę "Kalifornia". Efekty obserwacji zamieścimy, gdy będą gotowe.

PLANETARIUM DLA KAŻDEJ SZKOŁY
miniplanetarium w działaniu
(22.10) Astronomowie z Uniwersytetu Wrocławskiego skonstruowali niezwykle pomysłowe i tanie planetarium! Więcej szczegółów można znaleźć tu oraz tutaj. To może (i powinien być) hit zbliżającego się ROKU ASTRONOMII 2009. 

WIELKIE ŚWIATOWE LICZENIE GWIAZD
(21.10) Do 3 listopada każdy (naprawdę!) może wziąć udział  w światowym programie wielkiego liczenia gwiazd. Jest to projekt edukacyjny prowadzony przez konsurcjum 70 amerykańskich uniwersytetów. Zgrubsza chodzi o to, by z relacji tysięcy osób z całego globu ustalić, jak ciemne jest niebo nad Ziemią. Szczegóły (po polsku) można znaleźć tutaj 

SPOTKANIE INAUGURACYJNE
na pierwszym spotkaniu..
(09.10) Klub Astronomiczny wreszcie wystartował. Na spotkaniu inauguracyjnym byli zarówno dotychczasowi bywalcy jak i osoby nowe. Nie wszyscy chcieli być na zdjęciu, i nie wszyscy się załapali. Na wszelki wypadek donoszę uprzejmie, że nie z każdego spotkania będziemy umieszczać zdjęcia :)

NOWY SEZON W INO
(06.10) Zaczynamy nowy sezon obserwacji przez Internet w Ironwood North Observatory (zobacz dział INO lub tutaj ). W październiku mamy zarezerwowany czas w czwartek 25 oraz w sobotę 30 października. Zapraszamy na tę sobotę wszystkich chętnych w godz. od 9 do 12, jeśli tylko będzie pogoda w.. Arizonie!
 


Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
obserwatorium(małpa)lo2.pl