logo EAAE European Association
for Astronomy Education

Activities of the Polish members of EAAE
(only in Polish)

Działalność i propozycje polskich członków EAAE

PIĘKNA PREZENTACJA
(LIPIEC 2017) Imponujący wykład z historii astronomii przygotowała na VII Letnią Szkołę Hanna Smolińska. Tytuł to Wpływ pracy naukowej Wojciecha z Brudzewa na Przewrót Kopernikański, a prezentację - dzięki życzliwości Hanny można obejrzeć tutaj.

"NIEBO W ZASIĘGU" GORLIC
(WRZESIEŃ 2016) Piękne rzeczy dzieją się w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kromera w Gorlicach. O nauczaniu astronomii jako samodzielnego  przedmiotu i o międzynarodowym programie NIEBO W ZASIĘGU pisze Robert Góra w artykule, który można przeczytać klikając tutaj.

OSZACUJ ODLEGłOŚĆ DO KSIĘŻYCA
(LIPIEC 2016) Ludwik Lehman proponuje zadziwiająco prosty sposób wyznaczenia odległości do Księżyca. Czytaj tutaj.

ASTRONOMIA, ŚWIATŁO..
(GRUDZIEŃ 2015) Hanna Smolińska uczestniczyła w lipcu w Letniej Szkole EAAE w Londynie. Warsztaty podsumowała krótką prezentacją, którą można obejrzeć tutaj.

MGŁAWICA M 17
(GRUDZIEŃ 2013) Hanna Smolińska opracowała prezentację dotyczącą własnych obserwacji mgławicy M 17 wykonanych podczas  III Letniej Szkoły EAAE w Niepołomicach. Można - i warto - ją obejrzeć tutaj.

HUMANIŚCI W ASTRONOMII
(SIERPIEŃ 2013) Robert Góra opisuje, jak z uczniami klas humanistycznych można - w iście artystyczny sposób - inaczej spojrzeć na nauki ścisłe. Czytaj tutaj .

PARALAKSA NAJPROŚCIEJ
(LIPIEC 2013) Iwona Bronowicka oraz Ludwik Lehman proponują praktyczny sposób nauczenia uczniów metody paralaksy chyba w najprostszy możliwy sposób. Nie wierzysz? Przeczytaj tutaj .

EARTHCAM W BOLESZCZYNIE
(MAJ 2013) Uczniowie Szkoły Podstawowej w Boleszczynie uczestniczyli - dzięki Hannie Smolińskiej  - w międzynarodowym projekcie EarthCam  sponsorowanym przez NASA. Szczególy Hanna przedstawia w prezentacji do obejrzenia tutaj.

SUNRISE PROJECT NA ŚLĄSKU
Uczniowie ze swoimi kamerami zdjęcie toru Słońca na śląskim niebie
(KWIECIEŃ 2012) Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie pod opieką Iwony Gawor (Mariusz Ciesielski, Kamil Karkowski i Dominik Kołodziejczyk) postanowili zobaczyć przynajmniej część toru, jaki zakreśla Słońce na niebie. W tym celu wzięli udział w SUNRISE PROJECT i  zarejestrowali za pomocą samodzielnie wykonanej kamery obscura ślad ruchu wschodzącego Słońca.
"Instrukcję budowy kamery otrzymaliśmy z Finlandii w języku angielskim, wraz z papierem światłoczułym, który umieściliśmy wewnątrz kamery. Gdy kamera była już gotowa, szukaliśmy odpowiedniego miejsca do jej umieszczenia. Padło na zaplecze sali 24 (trzecie piętro naszej szkoły), w której okna są skierowane na wschód. Przykleiliśmy kamerę taśmą do szyby okiennej, dokładnie na linii horyzontu. Drugą kamerę umieściliśmy w mieszkaniu prywatnym na 10 piętrze, także w kierunku wschodnim. Odczekaliśmy kilka dni i ściągnęliśmy kamery, wyjęliśmy papier światłoczuły, włożyliśmy do czarnej koperty i wysłaliśmy do Finlandii. Po około dwóch tygodniach otrzymaliśmy gotowe zdjęcia i wreszcie mogliśmy dokładnie zobaczyć jak wschodziło Słońce na naszym niebie w dniach od 23 do 27 marca 2012r."

INTERAKTYWNA HANNA
(STYCZEŃ 2012) Hanna Smolińska pracując w Wielkiej Brytanii (nie w zawodzie nauczyciela) chodzi na konferencje angielskich nauczycieli, "aby oderwać się od ciężkiej roboty", materiały z jednej z nich (Oxford, lipiec 2011) można zobaczyć i ściągnąć  tutajW międzyczasie szkoli nauczycieli w.. ODN w Koninie! Z przyjemnością zamieszczamy Jej prezentację pod tytułem:

WYZNACZYLI DŁUGOŚĆ DOBY!
(MAJ 2011) Uczniowie I LO w Wałbrzychu (pod czujnym okiem Witka Polesiuka) wyznaczyli długość doby ziemskiej posługując się wahadłem Foucalt. Wynik: 30 godzin! Szczegóły koniecznie trzeba zobaczyć tutaj .

LEKCJA Z SALSĄ I TELESKOPEM
(MARZEC 2011) Hanna Smolińska po powrocie z warsztatów HOU w Paryżu proponuje lekcję na temat ewolucji gwiazd z wykorzystaniem teleskopów sterowanych przez Internet. Sama wyjaśnia to tutaj , można też zobaczyć opracowane przez Nią materiały pomocnicze  oraz kartę pracy ucznia.

obserwatorium(małpa)wp.pl