FIZYKA W II LO W GŁOGOWIE

Fizyka  jest w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Głogowie nauczana w zakresie podstawowym i rozszerzonym. Fizyki w II LO uczy Ludwik Lehman.
Fizyka w zakresie podstawowym obowiązkowym dla wszystkich to 1 godzina w tygodniu  w I i II klasie, 2 godziny w klasie III.
(obowiązujący podręcznik: L. Lehman, W. Polesiuk, G. F. Wojewoda  "FIZYKA", Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne)
Fizyka w zakresie rozszerzonym - dla tych, którzy ją wybrali - jest nauczana w grupach międzyoddziałowych dodatkowo oprócz zakresu podstawowego.
Główny nacisk jest położony na zrozumienie podstawowych pojęć i praw fizyki. To bowiem jest podstawa, która umożliwia właściwe opanowanie użytecznych umięjętności w przyszłej karierze zawodowej.

Zasady oceniania można przeczytać tutaj.

Wyjątkową w skali europejskiej formą są tak zwane nocki fizyczno-astronomiczne. Są to całonocne zajęcia obejmujące rózne formy aktywności. W przypadku dobrej pogody dominują oberwacje astronomiczne w szkolnym obserwatorium. Wykonywane są doświadczenia fizyczne wymagające dużo czasu i swobody.

Oto przykłady, które można obejrzeć w dziale ARCHIWUM:

Przerobienie zwykłej żarówki na lampę plazmową
Aktualności marzec-kwiecień 2007

Lewitacja wkrętaka
Aktualności listopad-grudzień 2007

Zdjęcia w podczerwieni i regelacja
Aktualności styczeń-kwiecień 2011

Nieudania (ale fascynująca) próba zrobienia 10-metrowego barometru
Aktualności listopad 2011- czerwiec 2012

"Odkrycie" promieniowania induktora

Aktualności kwiecień - grudzień 2013

Szczególnie polecamy stronę poświęconą fizyce tworzoną przez poprzedniego dyrektora i twórcę naszego obserwatorium
Pana Romana Bochanysza

FIZYKA WOKÓŁ NAS

Dlaczego na Odrze nie ma fal, a na zalewie są? Jaka jest prędkość wiatru?

ŁUK NADLICZBOWY

(1.09.2016) Niebo warto obserwować także w dzień! Nawet zwykła piękna tęcza może ukazać czasem nietypowe oblicze. Na lewym zdjęciu widać ładną podwójną tęczę. Gdy się bliżej przyjrzeć temu niższemu łukowi - pod kolorem fioletowym widać (lepiej na zbliżeniu z prawej).. kolor zielony! To tzw. łuk nadliczbowy będący wynikiem interferencji światła. Może ktoś zrobi inne zdjęcia takich niezwykłych łuków w zwykłej tęczy?

obserwatorium
(małpa)wp.pl