NOCNA PANORAMA  OBSERWATORIUM

Obserwatorium astronomiczne działa w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Głogowie od 1998 roku. Powstało z inicjatywy dyrektora szkoły Romana Bochanysza oraz nauczyciela fizyki Ludwika Lehmana. Cała trwająca kilka lat budowa i wyposażenie jest wyłączną zasługą dyrektora.

Obserwatorium Astronomiczne zbudowane jest na płaskim dachu budynku II Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Pod rozsuwanym przezroczystym dachem umieszczony jest teleskop systemu Cassegraina o średnicy zwierciadła 25 cm i efektywnej ogniskowej 460 cm (na zdjęciu z lewej). Teleskop dysponuje napędem elektrycznym i wykonany został przez firmę Uniwersał z Żywca. Oprócz tego obserwatorium dysponuje dwoma mniejszymi teleskopami (w tym jeden użyczony przez Głogowskie Centrum Kształcecnia Praktycznego - dziękujemy!!!), komputerem z dostępem do Internetu i kamerą internetową Philips Westa.

NOCNA PANORAMA  OBSERWATORIUM

W roku 2008 otrzymaliśmy w prezencie od pracowników Katedry Matematyki i Cybernetyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu teleskop BRESSER MESSIER typu Newtona o średnicy lustra 15 cm i ogniskowej 120 cm (na zdjęciu z prawej).

Obserwatorium Astronomiczne II LO im. M. Kopernika w Głogowie jest jedynym szkolnym obserwatorium nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w całej południowo-zachodniej  Polsce. Jest placówką wpisaną do Statutu II LO i obsługiwaną przez nauczyciela w wymiarze 1/2 etatu. Funkcję tę pełni od początku  Ludwik Lehman

Tutaj można pobrać plakat naszego obserwatorium.

Dotychczasowa nasza strona jest ciągle dostępna. Wystarczy kliknąć tutaj.

obserwatorium
(małpa)wp.pl