Zapraszamy do odwiedzenia naszego obserwatorium grupy zorganizowane w najróżniejszym wieku i o dowolnej (prawie) porze dnia i nocy. Oferujemy – oprócz obserwacji i wizyty w samym obserwatorium przeprowadzenie zajęć na (prawie!) dowolny temat z astronomii i fizyki. Zajęcia są bogato ilustrowane unikalnymi zdjęciami i klipami przechowywanymi w naszym komputerze. Szczególnie polecamy tematy:

-         co widać na niebie gołym okiem

-      orientowanie się na nocnym niebie (obrotowe i komputerowe mapy nieba)

-         jak korzystając z Internetu obserwować satelity

-         przejażdżka po Układzie Słonecznym

-         Słońce jakiego nigdy nie widzieliście

-         okruchy nieba czyli co nam spada z jasnego nieba

W ramach wizyty można obejrzeć wystawę meteorytów (jedyną w obszarze Polski na północ od Wrocławia i na zachód od Torunia). Szczegóły na podstronie METEORY I METEORYTY.

Opiekun grupy powinien skontaktować się z opiekunem obserwatorium (przez e-mail lub telefonicznie do sekretariatu szkoły, dane są na dole strony) w celu umówienia się na konkretny termin. Wszelkie zajęcia są bezpłatne.

Obserwatorium Astronomiczne II LO w Głogowie zaprasza też wszystkie zainteresowane grupy z Polski na warsztaty astronomiczne: 2, 3 ,4 lub 5-dniowe! Dysponujemy trzema teleskopami [największy 25 cm], kamerką Philipsa i salą komputerową. Możemy po południu i wieczorami zaoferować różnorodne zajęcia np:
- jak i co obserwować na niebie
- obserwacje z pomocą kamerki internetowej
- obróbka uzyskanych zdjęć
- bogato ilustrowane wykłady na uzgodnione tematy astronomiczne i tak dalej..
Noclegi można zarezerwować np w Domu "Uzdrowienie Chorych" , gdzie nocleg z wyżywieniem w dwuosobowych pokojach z łazienką i klimatyzacją kosztuje 50 zł (można negocjować). Rano można (nawet trzeba) zwiedzać Głogów (www.glogow.pl) i okolice bliższe lub dalsze. Jest co robić, wszak Dolny Śląsk ma najwięcej zabytków w Polsce. Do Głogowa można swobodnie dojechać pociągiem z Leszna, Zielonej Góry lub z Wrocławia (najwięcej połączeń) Oczywiście przede wszystkim proszę o skontaktowanie się z nami (
dane kontaktowe w dole strony), żeby uzgodnić możliwe terminy i tematykę zajęć.

Serdecznie zapraszam grupy w wieku (prawie) dowolnym!

Ludwik Lehman

obserwatorium