I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 

RADUSIE I KOPERNIK

(27.10.2022) Dzisiaj odwiedziły obserwatorium bardzo ciekawe Wszechświata RADUSIE z Przedszkola Publicznego nr 10. Wizyta była pod znakiem Kopernika, ale też obejrzeliśmy plamy na Słońcu, astronautów potykających się na Księżycu etc.

ZAĆMIENIE SŁOŃCA
(25.10.2022) Częściowe zaćmienie Słońca (podczas "częściowej" pogody) obserwowało u nas około 500 osób. Czynne było stanowisko obserwacyjne (zdjęcie niższe) i teoretyczne w sali fizyki. Wyżej początek zaćmienia z chmurami widoczny na ekranie teleskopu i zaćmione Słońce sfotografowane  smartfonem przez Julię Banaś.

PIERWSZA WIZYTA

(23.06.2022) Dzisiaj odwiedziły nas miłe sześciolatki "Brzoskwinki" z Przedszkola Publicznego nr 20. Była to pierwsza grupa, która odwiedziała nas po pandemii. Prawie dwie godziny wypełniły: oglądanie meteorytów i Słońca w obserwatorium oraz doświadczenia z elektrycznością w pracowni. Każdy poczuł się prawie czarodziejem trzymając różdżkę ciskającą wielkie iskry :)

ŁUKI NADLICZBOWE
 
(01.06.2022) Powyżej zdjęcia tęcz wykonane w Głogowie smartfonem w ostatnich dniach. Poniżej górnej części łuku widać wyraźnie dodatkowe jasne pasy. To tzw. łuki nadliczbowe, które tworzą się w wyniku interferencji światła. Mało kto o nich wie, zachęcamy więc do fotograficznego polowania :). Chętnie zamieścimy więcej zdjęć tego ciekawego zjawiska.

KLUB JUŻ MA WAKACJE

(26.05.2022) Dzisiaj odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Astronomicznego. Więcej szczegółów w dziale:
Klub Astronomiczny

UKRAIŃSKA KLASA

(12.05.2022)  W naszej szkole powstała ukraińska klasa, która zajęcia z fizyki zaczęła od wizyty w obserwatorium. To najlepszy początek fizyki nauczanej w obcym języku :)

WRESZCIE NORMALNIE
  
(30.03.2022) 10 marca po bardzo długiej pandemicznej przerwie obserwowaliśmy Księżyc (zdjęcie z lewej) w ramach spotkań Klubu Astronomicznego. Chyba wreszcie wracamy do normalności. Z prawej zdjęcie, które wykonał Adam Zamaria smartfonem przyłożonym do okularu teleskopu.
WIELKA KONIUNKCJA
 
(10.12.2020) W tym roku Gwiazda Betlejemska będzie szczególnie interesująca - to wielka koniukcja Jowisza i Saturna. Tak blisko siebie obie planety nie były widoczne od niemal 400 lat. Można je oglądać tuż po zmierzchu nisko nad południowo-wschodnim horyzontem (lewy obrazek to widok z 10 grudnia). Najbliżej siebie planety będą 21 grudnia (ich wzajemne położenie w tym dniu w dużym powiększeniu jest na lewym obrazku). Każdy może pomóc w pracy naukowej poświęconej tej koniunkcji wykonując obserwacje gołym okiem. Wyjaśnienie można przeczytać tutaj,  a kartę obserwacji ściągnąć stąd.

LIPIEC Z KOMETĄ
 
(23.09.2020) W lipcu (akurat podczas wakacji!) była widoczna nawet gołym okiem kometa NEOWISE. Nie zawiódł - jak zwykle - Roman Bochanysz wykonując wiele jej zdjęć. Dwa są powyżej, dużo więcej na jego stronie:
 http://cyklon.nazwa.pl/fizyka/pliki/July-2020/index.html.

OGRÓD(EK) DOŚWIADCZEŃ
 
(3.05.2020) Ośrodek Nauk Ścisłych (patrz news 3.02) nabiera kształtów. Przed szkołą pojawiły się dwa stanowiska do samodzielnego przeprowadzania doświadczeń. Dwa zwierciadła akustyczne (zdjęcie z lewej) i przyrząd do wzbudzania dudnień (z prawej). To taki ogródek doświadczeń na początek planowanego ogrodu.

PRZELOT

(24.04.2020) Pogoda ostatnio wyjątkowo dobra, nowy teleskop czeka, a obserwatorium zamknięte! Jednak jego twórca Roman Bochanysz prowadzi własne obserwacje bez przerwy. Ostatnio sfilmował przelot stacji kosmicznej (ISS) na tle Słońca. Film i wiele innych ciekawych obserwacji można zobaczyć na jego stronie mojeniebo.pl, a konkretnie tutaj.

DALEJ RAZEM

(6.02.2020) Dzisiaj odwiedziły nas dzieci (razem z nauczycielkami) ze Szkoły Podstawowej Dla Dzieci ze Spektrum Autyzmu "Dalej Razem" w Głogowie. Piękna wizyta! Spróbujmy dalej razem..

NOWY TELESKOP
 
(5.03.2020) Dzisiaj Klub Astronomiczny obserwował Księżyc przez nasz nowy  w pełni zautomatyzowany 15-centymetrowy teleskop MEADE. Widok Księżyca był doprawdy piękny. Zapoznanie się z wszystkimi możliwościami teleskopu zajmie sporo czasu...

INTERAKTYWNY OŚRODEK NAUK ŚCISŁYCH
(3.02.2020) Dzięki Fundacji KGHM planowany ponad 10 temu ośrodek nauk ścisłych  (szczegóły w dziale Planetarium) jednak w naszej szkole powstanie! Już tej wiosny w pierwszym etapie pojawi się ciekawy sprzęt z fizyki (w tym dwa stanowiska na trawniku przed szkołą) oraz nowoczesny teleskop!

KLUB OBSERWUJE
 
(20.12.2019) Klub Astronomiczny działa aktywnie, ale głównie teoretycznie, z powodu pogody. Jednak 5 grudnia niebo było w miarę bezchmurne, co wykorzystaliśmy obserwując Księżyc. Oba powyższe zdjęcia zostały zrobione przez uczestniczki Klubu przez smartfony trzymane za okularem teleskopu 15-centymetrowego (zdjęcie z lewej) oraz 25-centymetrowego (zdjęcie z prawej). Kilka osób nakręciło film z przelatującą stacją kosmiczną w roli głównej.

ZMIERZ ODLEGŁOŚĆ
 DO KSIĘŻYCA
(20.09.2019) W naszym obserwatorium opracowano nową łatwą metodę wyznaczania odległości do Księżyca na podstawie dwóch zdjęć wykonanych w czasie pełni. Opis metody można przeczytać tutaj, a odpowiednie zdjęcia - wykonane przez Romana Bochanysza - można pobrać tutaj.
Chętnie zamieścimy interesujące wyniki oraz nowe zdjęcia.

RADUSIE W OBSERWATORIUM
(20.06.2019) 7 czerwca odwiedziły nas RADUSIE - grupa z Przedszkola nr 10. Jak zwykle było co oglądać, a grupa była dobrze zorientowana i ciekawa Kosmosu.

WIZYTA Z SP 9
(20.03.2019) Dnia 4 marca uczniowie z klasy 1a i 1b wybrali się do obserwatorium astronomicznego mieszczącego się w 2 Liceum Ogólnokształcącym...
Co było dalej? Można sprawdzić w relacji ze zdjęciami na stronie Szkoły Podstawowej nr 9 w Głogowie, a konkretnie tutaj.
CZARNE DZIURY W PP 3
 
(11.03.2019) Opiekun obserwatorium spotkał się z sześciolatkami w Przedszkolu Publicznym nr 3 w Głogowie. Dzieci mogły zobaczyć parę ciekawych "zabawek", a nawet dotknąć prawdziwe meteoryty. Na pytanie: co chcecie zobaczyć, usłyszałem: czarne dziury!

MERKURY W CZŁUCHOWIE

(7.03.2019) Andrzej Rolewicz wykonał powyższe zdjęcie ze swojego balkonu w mieszkaniu w Człuchowie (Pomorze) 26 lutego  o godz. 18.41. Dobrze widoczny jest Merkury - planeta trudna do "upolowania". Uwaga, zdjęcie zostało wykonane smartfonem! Pięknie dziękujemy za zdjęcie.

SŁOŃCE WSKAŹNIKIEM SMOGU
               
(31.01.2019) Zaćmienia Księżyca nie udało się w Głogowie obejrzeć z powodu pełnego zachmurzenia. Dzień wcześniej (20 stycznia) niebo było bez chmur i.. bez pyłu. Jeśli niebo wokół Słońca jest niebieskie - znaczy to, że jest mało pyłu (naturalnego i smogu łącznie). Powyższe zdjęcia z 20 stycznia pokazują niebieskie niebo wokół Słońca schowanego za drzewem. Im większy obszar bieli wokół Słońca - tym więcej pyłu w powietrzu. Zatem wystarczy przesłonić Słońce własną wyciągniętą pięścią, by oszacować  stan zapylenia (niebo musi być bezchmurne).Starsze wiadomości są dostępne w archiwum


English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
obserwatorium(małpa)wp.pl