I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 

PIERWSZA WIZYTA

23.06.2022) Dzisiaj odwiedziły nas miłe sześciolatki "Brzoskwinki" z Przedszkola Publicznego nr 20. Była to pierwsza grupa, która odwiedziała nas po pandemii. Prawie dwie godziny wypełniły: oglądanie meteorytów i Słońca w obserwatorium oraz doświadczenia z elektrycznością w pracowni. Każdy poczuł się prawie czarodziejem trzymając różdżkę ciskającą wielkie iskry :)

ŁUKI NADLICZBOWE
 
(01.06.2022) Powyżej zdjęcia tęcz wykonane w Głogowie smartfonem w ostatnich dniach. Poniżej górnej części łuku widać wyraźnie dodatkowe jasne pasy. To tzw. łuki nadliczbowe, które tworzą się w wyniku interferencji światła. Mało kto o nich wie, zachęcamy więc do fotograficznego polowania :). Chętnie zamieścimy więcej zdjęć tego ciekawego zjawiska.

KLUB JUŻ MA WAKACJE

(26.05.2022) Dzisiaj odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Astronomicznego. Więcej szczegółów w dziale:
Klub Astronomiczny

UKRAIŃSKA KLASA

(12.05.2022)  W naszej szkole powstała ukraińska klasa, która zajęcia z fizyki zaczęła od wizyty w obserwatorium. To najlepszy początek fizyki nauczanej w obcym języku :)

WRESZCIE NORMALNIE
  
(30.03.2022) 10 marca po bardzo długiej pandemicznej przerwie obserwowaliśmy Księżyc (zdjęcie z lewej) w ramach spotkań Klubu Astronomicznego. Chyba wreszcie wracamy do normalności. Z prawej zdjęcie, które wykonał Adam Zamaria smartfonem przyłożonym do okularu teleskopu.
WIELKA KONIUNKCJA
 
(10.12.2020) W tym roku Gwiazda Betlejemska będzie szczególnie interesująca - to wielka koniukcja Jowisza i Saturna. Tak blisko siebie obie planety nie były widoczne od niemal 400 lat. Można je oglądać tuż po zmierzchu nisko nad południowo-wschodnim horyzontem (lewy obrazek to widok z 10 grudnia). Najbliżej siebie planety będą 21 grudnia (ich wzajemne położenie w tym dniu w dużym powiększeniu jest na lewym obrazku). Każdy może pomóc w pracy naukowej poświęconej tej koniunkcji wykonując obserwacje gołym okiem. Wyjaśnienie można przeczytać tutaj,  a kartę obserwacji ściągnąć stąd.

LIPIEC Z KOMETĄ
 
(23.09.2020) W lipcu (akurat podczas wakacji!) była widoczna nawet gołym okiem kometa NEOWISE. Nie zawiódł - jak zwykle - Roman Bochanysz wykonując wiele jej zdjęć. Dwa są powyżej, dużo więcej na jego stronie:
 http://cyklon.nazwa.pl/fizyka/pliki/July-2020/index.html.

OGRÓD(EK) DOŚWIADCZEŃ
 
(3.05.2020) Ośrodek Nauk Ścisłych (patrz news 3.02) nabiera kształtów. Przed szkołą pojawiły się dwa stanowiska do samodzielnego przeprowadzania doświadczeń. Dwa zwierciadła akustyczne (zdjęcie z lewej) i przyrząd do wzbudzania dudnień (z prawej). To taki ogródek doświadczeń na początek planowanego ogrodu.

PRZELOT

(24.04.2020) Pogoda ostatnio wyjątkowo dobra, nowy teleskop czeka, a obserwatorium zamknięte! Jednak jego twórca Roman Bochanysz prowadzi własne obserwacje bez przerwy. Ostatnio sfilmował przelot stacji kosmicznej (ISS) na tle Słońca. Film i wiele innych ciekawych obserwacji można zobaczyć na jego stronie mojeniebo.pl, a konkretnie tutaj.

DALEJ RAZEM

(6.02.2020) Dzisiaj odwiedziły nas dzieci (razem z nauczycielkami) ze Szkoły Podstawowej Dla Dzieci ze Spektrum Autyzmu "Dalej Razem" w Głogowie. Piękna wizyta! Spróbujmy dalej razem..

NOWY TELESKOP
 
(5.03.2020) Dzisiaj Klub Astronomiczny obserwował Księżyc przez nasz nowy  w pełni zautomatyzowany 15-centymetrowy teleskop MEADE. Widok Księżyca był doprawdy piękny. Zapoznanie się z wszystkimi możliwościami teleskopu zajmie sporo czasu...

INTERAKTYWNY OŚRODEK NAUK ŚCISŁYCH
(3.02.2020) Dzięki Fundacji KGHM planowany ponad 10 temu ośrodek nauk ścisłych  (szczegóły w dziale Planetarium) jednak w naszej szkole powstanie! Już tej wiosny w pierwszym etapie pojawi się ciekawy sprzęt z fizyki (w tym dwa stanowiska na trawniku przed szkołą) oraz nowoczesny teleskop!

KLUB OBSERWUJE
 
(20.12.2019) Klub Astronomiczny działa aktywnie, ale głównie teoretycznie, z powodu pogody. Jednak 5 grudnia niebo było w miarę bezchmurne, co wykorzystaliśmy obserwując Księżyc. Oba powyższe zdjęcia zostały zrobione przez uczestniczki Klubu przez smartfony trzymane za okularem teleskopu 15-centymetrowego (zdjęcie z lewej) oraz 25-centymetrowego (zdjęcie z prawej). Kilka osób nakręciło film z przelatującą stacją kosmiczną w roli głównej.

ZMIERZ ODLEGŁOŚĆ
 DO KSIĘŻYCA
(20.09.2019) W naszym obserwatorium opracowano nową łatwą metodę wyznaczania odległości do Księżyca na podstawie dwóch zdjęć wykonanych w czasie pełni. Opis metody można przeczytać tutaj, a odpowiednie zdjęcia - wykonane przez Romana Bochanysza - można pobrać tutaj.
Chętnie zamieścimy interesujące wyniki oraz nowe zdjęcia.

RADUSIE W OBSERWATORIUM
(20.06.2019) 7 czerwca odwiedziły nas RADUSIE - grupa z Przedszkola nr 10. Jak zwykle było co oglądać, a grupa była dobrze zorientowana i ciekawa Kosmosu.

WIZYTA Z SP 9
(20.03.2019) Dnia 4 marca uczniowie z klasy 1a i 1b wybrali się do obserwatorium astronomicznego mieszczącego się w 2 Liceum Ogólnokształcącym...
Co było dalej? Można sprawdzić w relacji ze zdjęciami na stronie Szkoły Podstawowej nr 9 w Głogowie, a konkretnie tutaj.
CZARNE DZIURY W PP 3
 
(11.03.2019) Opiekun obserwatorium spotkał się z sześciolatkami w Przedszkolu Publicznym nr 3 w Głogowie. Dzieci mogły zobaczyć parę ciekawych "zabawek", a nawet dotknąć prawdziwe meteoryty. Na pytanie: co chcecie zobaczyć, usłyszałem: czarne dziury!

MERKURY W CZŁUCHOWIE

(7.03.2019) Andrzej Rolewicz wykonał powyższe zdjęcie ze swojego balkonu w mieszkaniu w Człuchowie (Pomorze) 26 lutego  o godz. 18.41. Dobrze widoczny jest Merkury - planeta trudna do "upolowania". Uwaga, zdjęcie zostało wykonane smartfonem! Pięknie dziękujemy za zdjęcie.

SŁOŃCE WSKAŹNIKIEM SMOGU
               
(31.01.2019) Zaćmienia Księżyca nie udało się w Głogowie obejrzeć z powodu pełnego zachmurzenia. Dzień wcześniej (20 stycznia) niebo było bez chmur i.. bez pyłu. Jeśli niebo wokół Słońca jest niebieskie - znaczy to, że jest mało pyłu (naturalnego i smogu łącznie). Powyższe zdjęcia z 20 stycznia pokazują niebieskie niebo wokół Słońca schowanego za drzewem. Im większy obszar bieli wokół Słońca - tym więcej pyłu w powietrzu. Zatem wystarczy przesłonić Słońce własną wyciągniętą pięścią, by oszacować  stan zapylenia (niebo musi być bezchmurne).Starsze wiadomości są dostępne w archiwum


English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
obserwatorium(małpa)wp.pl