PRZEJŚCIE WENUS 2012
Obserwacje o świcie Wenus na tle zaplamionego Słońca i chmur
(10.06.2012) Noc 5/6 czerwca była niezwykła, zatem spędzili ją w szkole nie tylko "rozszerzeni" fizycy pod opieką Ludwika Lehmana, ale również grupa z zaprzyjaźnionego V LO w Legnicy pod opieką Pani Iwony Bronowickiej oraz klasa IB z wychowawcą Agnieszką Niżnik. Były doświadczenia i obserwacje np ISS, a od 4.30 czekaliśmy na Wenus przechodzącą przed tarczą Słońca. Doczekaliśmy się, choć bogini kazała na siebie czekać i zasłaniała się chmurami. Więcej w albumie zdjęciowym tutaj oraz na stronie fizyka.glogow.pl

PRZEJŚCIE WENUS 2004

8 czerwca 2004 roku byliśmy świadkami niezwykle rzadkiego wydarzenia – Wenus przeszła przed tarczą słoneczną. Nasze obserwatorium było aktywnym uczestnikiem ogólnoeuropejskiej akcji, w której jak najwięcej szkół miały wyznaczyć czasy początku i końca zjawiska

(patrz www.astro.uni.wroc.pl/vt-2004.html)

Do udziału w Pikniku Astronomicznym w II LO zaprosiliśmy kilkuosobowe delegacje wszystkich szkół z okolicy. Z zaproszenia skorzystało 8 placówek [gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Wszyscy stawili się na godzinę siódmą i natychmiast przystąpili do obserwacji z pomocą dwóch teleskopów: 25 i 10 centymetrowego. Ponieważ zamówiony trzy miesiące temu filtr nie dotarł na czas, więc obie ekipy stosowały metodę projekcyjną. Do pomiaru czasu służyły dwa przyniesione z domu budziki sterowane radiowo. Obserwatorzy patrzyli na ekran i budzik, a każdy samodzielnie ustalał właściwy czas kontaktu nie mówiąc tego innym. Potem każdy napisał swój wynik na tablicy i z pomocą kalkulatora obliczyliśmy średnią odrzucając bardzo skrajne pomiary. Natychmiast przesłaliśmy wyniki dwóch pierwszych kontaktów i patrzyliśmy z niedowierzaniem na rezultat. Wtedy na paryskim serwerze były wyniki od 48 obserwatorów, a nasze oba mieściły się na wykresie tuż tuż przy prawidłowej wielkości jednostki astronomicznej! Błąd dla małego teleskopu okazał się równy 0,3%, a dla dużego 0,1%. Błąd wspólnego wyznaczenia jednostki astronomicznej przez wszystkich 48 obserwatorów wynosił 2%!! A więc byliśmy w ścisłej czołówce światowej!!
Potem przedstawiciele szkół przedstawiali przygotowane prezentacje. Uczennica II LO przedstawiła własnoręcznie skonstruowany aparat fotograficzny (camera obscura) i wielkie zdjęcie nim wykonane! Były też modele rakiet wykonane z surowców wtórnych  i piękna prezentacja multimedialna na temat komet. Potem można się było posilić w namiotach rozstawionych na szkolnym boisku. Cały czas uczniowie obserwowali Wenus. Ponieważ lokalne radio ciągle nadawało relację z Pikniku, byli też ludzie "z miasta" chcący na własne oczy obejrzeć to rzadkie zjawisko. Pomiary dwóch ostatnich kontaktów przebiegały podobnie jak pierwszych dwóch. Niestety, w ogóle nie widzieliśmy efektu czarnej kropli. Cały czas były wysokie chmury, które pogarszały jakość obrazu, ale Wenus ani na moment nie zniknęła nam z pola widzenia. Na zakończenie uczestnikom rozdaliśmy plakaty Wenus i Słońca. Miała też miejsce krajowa "premiera" ogromnego i pięknego plakatu WSZECHŚWIAT NA RÓŻNYCH FALACH wydanego właśnie przez FIZYKĘ W SZKOLE. Szkoły uczestniczące w PIKNIKU otrzymały jako pierwsze w Polsce próbne egzemplarze z drukarni. PIKNIK był tak udany, że aż trudno uwierzyć, iż Wenus nie dostarczy nam już drugiej szansy..

obserwatorium
(małpa)wp.pl